Trabzon'da 3-4 Ekim Yürüyüş Günü Etkinliklerle Kutlandı
03/10/2019
murat
0 yorum
PAYLAŞ

Trabzon'da 3-4 Ekim Yürüyüş Günü Etkinliklerle Kutlandı

Trabzon’da 3-4 Ekim Yürüyüş Günü Etkinliklerle Kutlandı.

Günümüzde giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi toplumlarda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri haline gelmiştir. Fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir.

Çocukluk çağında başlayan şişmanlığın erişkin yaşlarda devam ettiğine ilişkin birçok çalışma bulunmaktadır. Bu konudaki bir çalışmada okul öncesi yaşlarda şişman çocukların % 26-41’inin, okul çocuklarında şişman olanların % 42-63’ünün erişkin yaşta şişman kalmaya devam ettiği gösterilmiştir. Bu kapsamda hareketli yaşam alışkanlığının çocukluk çağında bir alışkanlık haline getirilmesini sağlamak amacı ile “Harekete Çocuklukta Başla Sağlıklı Yaşa” teması ile 3 Ekim tarihinde Akçaabat Söğütlü Atletizm Stadında "KoşYürü Oyna SağlıklıYaşa" etkinliği düzenlenmiştir. Etkinliğe Akçaabat İlçe Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta ve Kurumların İlçe Yöneticileri katılım sağlamıştır.

Etkinliğe Akçaabat ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 4 ortaokul öğrenci ve öğretmenleri katıldı. Sağlıklı yaşam yürüyüşleri, müzik eşliğinde egzersizler, atletizm, çuval, balon patlatma ve halat çekme yarışları ile öğrenciler fiziksel aktivite yapmaya teşvik edilmiştir. Yarışma etaplarında 1. lik kazanan öğrencilere çeşitli hediyeler takdim edilmiş ve yapılan ikramların ardından etkinlik sona erdi.