Araklı'daki Cami İlgisizlikden Yıkılmak Üzere
20/08/2019
murat
0 yorum
PAYLAŞ

Araklı'daki Cami İlgisizlikden Yıkılmak Üzere

 Araklı Çankaya belde belediye başkanı tarafından çatısı koruma altına alınarak yıkılması engellenen cami ilgisizlikten harabeye döndü.

Mahalle halkı caminin yıkılmasını istemediklerini belirterek, “Bu caminin yıkılmasına karşıyız. Burasının restore edilerek vakıf eseri olarak yaşatılmasını istiyoruz. Yetkililere sesleniyoruz. Lütfen bu eseri yeniden imar edin ve bu eser ebedi olarak kalsın. Buranın tarihi çok eski” dediler.

 Yöre sakinleri yaklaşık 30 yıl önce tarihi caminin yetersiz kalması üzerine hemen yanına yenisini yaptılar. Yenisi yapılınca tarihi cam  zamana yenik düşerek yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Çatısında çökme, duvarlarında ise çatlakların meydana geldi.Caminin, duvarlarında panolar halinde düzenlenmiş 'Allah', 'Muhammed' ve 4 halifenin isimleri, ahşaptan yapılan kürsü, minber ve oyma motiflerle yapılan mahfil bölümü ile dikkat çekiyor.

Osmanlı döneminde yapılan ve 100 yıldan fazla bir geçmişe sahip olan caminin tarihini yazan kitabenin okunmaması nedeniyle kesin tarih hakkında bilgi edinilemiyor.