Spor Sakatlığını Önlemek İçin 10 Altın Kural
21/07/2019
murat
0 YORUM
PAYLAŞ

Spor Sakatlığını Önlemek İçin 10 Altın Kural


Spor sakatlıkları ve yaralanmaları; yürüyüş olsun, koşu veya boks olsun herhangi bir sporla uğraşan herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Sakatlıga maruz kalmamak için önlemler almak gerekiyor,alacağınız bu önlemler spordan en yüksek oranda performans sağlamanıza da yardımcı olacaktır.

 1 Tıbbı kontrolden geçmek

Eğer spor yapmaya yeni başlıyorsanız ya da önceden alınmış bir sağlık raporunuz yoksa, mutlaka bir hekim kontrolünden geçerek sağlık durumunuzu kontrol ettirin ve spor check up yaptırın. Böylece spor esnasında karşılaşabileceğiniz belki de farkında olmadığınız sağlık problemlerinizi öğrenin ve bireysel antrenörünüzü bilgilendirin. Bu sayede sizi zorlayabilecek egzersizlerden kaçınmış olursunuz.

 2.Kişiye özel egzersiz proğramı yapmak

Vücudunuzun eksikleri doğrultusunda bireysel antrenörünüz eşliğinde fiziksel yapınıza en uygun egzersiz programını takip edin. Vücudunuzun hangi sporu yapmaya elverişli olduğunu öğrenin. Bu sayede yapamayacağınız egzersizlerle vücudunuzun gereksiz yere zorlanmasını önleyebilir, size uygun egzersizlerle fiziksel kapasitenizi arttırarak spor sakatlıkları ve yaralanmalarını en aza indirebilirsiniz.

3.Isınma ve Soğuma

Egzersiz öncesi ve sonrası yeterli ısınma ve soğumayı mutlaka yapın. Bu sayede vücudunuzu fiziksel olarak egzersiz yapmaya hazırlarken, yüklenmelere bağlı gelişebilecek olası yaralanmaları da engelleyebilirsiniz. Yapılan çalışmalar egzersiz öncesi ve sonrası yapılan ısınma ve soğuma egzersizlerinin kas iskelet sistemi yaralanmaları üzerine koruyucu etki oluşturduğunu göstermiştir.

 4.Egzersiz Esnasında Vucudunuzu Dinleyin

Egzersiz yaparken vücudunuzdaki değişikliklere kulak verin. Unutmayın ki kalp atım hızı (nabız), dehidrasyon (susuzluk), nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi bulgular sizin egzersiz esnasında ne kadar zorlandığınızı, neye ihtiyaç duyduğunuz ve egzersiz programınızın kalitesini belirleyen ana parametrelerdir. Bu sayede kendinizi olası risklerden veya egzersiz sonrası oluşabilecek fazla kas ağrılarından koruyabilirsiniz.

5.Egzersiz Proğmanınızı Düzenli Uygulayın 

Egzersizin etkilerinin açığa çıkması için belli periyotlarla ve düzenli uygulanmalıdır. Egzersiz programınızı düzenli periyotlarla ve kontrollü artışlarla uygulayın. Egzersiz programını düzensiz uygulamak veya çalışma sırasında sürekli hareket değiştirmek veya egzersiz veriminizi ve gelişmenizi engelleyen faktörlerdir. Yaralanmaları önlemek için mevcut programınızı düzenli takip etmeli, egzersizlerinizin şiddetini bireysel antrenörünüze danışarak belli aralıklarla arttırmalısınız.

6.Egzersiz Biyomekanigini Ögrenin 

 Egzersizleri doğru biyomekanik ile yapmak yaralanmaların azalması açısından çok önemlidir. Çünkü bu sayede egzersiz esnasında eklemlerinize daha az yük binerken, çalıştırmanız gereken bölgenizi daha verimli çalıştırabilirsiniz. Egzersizlerin doğru yapılış tekniğini öğrenmek için fizyoterapistinize veya bireysel antrenörünüze danışın.

 7.Spor Sakatlıklara Ve Yaralanmalara Karşı Konsantre Olun

Çalışma esnasında yaralanmaları minimalize etmek için zihinsel konsantrasyon çok önemlidir. İyi bir odaklanma ile hangi kas grubunuzun çalıştığını kontrol etmek sizi dikkat eksikliğine bağlı gelişebilecek yaralanmalardan korur. Daha iyi konsantre olarak çalışmanızın verimini artırır ve daha iyi sonuçlar alırsınız.

8.Egzersiz Sonrası İyi Dinlenin 

Eğer uzun süreli ve istasyon tarzı bir çalışma uyguluyorsanız toparlanma (dinlenme) ve egzersiz sürelerine dikkat edin. Egzersiz ve dinlenme periyotlarını iyi belirleyerek vücudunuzda egzersizle meydana gelen mikro travmaların toparlanması için kendinize zaman tanıyın. Bu sayede kas ağrılarınız azalacaktır.

 9.Doğru Beslenin

Spor yaparken yapılan en büyük yanlışların başında iyi beslenmemek ve öğünleri atlamak geliyor. Egzersizinizi sağlıklı bir diyet programı ile destekleyin.  Egzersiz yapmadan 2 saat önce öğününüzü yiyip, egzersize kadar vücudunuzun besinleri sindirmesine izin verin. Egzersiz öncesi kaliteli karbonhidrat tüketmeli, egzersiz sonrası ise protein bakımından zengin besinler tüketerek kas yapılanmasına katkı sağlamalısınız. Spora özel beslenme için diyetisyeninize danışın.

10.Doğru Spor Materyalleri İle Spor Yapın 

Egzersiz yaparken yaralanmaları etkileyen diğer bir faktör ise kullandığınız ekipmanlardır. Spor kıyafetlerinizi terinizi emebilecek ve rahat edebileceğiniz özelliklerde seçin. Spor ekipmanlarınızdan özellikle spor ayakkabınız her adımınızda yer reaksiyon kuvvetini absorbe edeceği için yapacağınız spora uygun seçilmelidir. Ayak biyomekaniği ile ilgili probleminiz var ise fizyoterapistinize danışarak uygun bir tabanlık edinmeli ve spor yaparken ayaklarınızı desteklemek için kullanmalısınız. Böylece basış probleminizi azaltarak egzersiz sırasında iki ayağınızın da aynı oranda yüklenmesi sağlanabilir.


YAZARIN DİĞER MAKALELERİ